sidebar
Logo Top Banner
Home
slogan Alaska Timeline Alaska Kids About
Peer Work
Family & Community
History & Culture
Digital Archives
Narrative & Healing
Reading & Writing
Reading Out Loud

Love of Reading

Inspiring Readers

Featured Writers

Creative Contests

Postcard Contest

Creative Writing Contest

Pencils Full of Stars

Letters About Literature

Poetry Out Loud

Pass The Word

Libraries & Booksellers
Teaching & Learning
Contact Us

  
Search Peer Work Only
Sign up for newsletter
  
Find us on Facebook
   ENews
   April 2011 E-News
March 2011 E-News
January 2011 E-News
September 2010 E-News
May 2010 E-News
March 2010 E-News
January 2010 E-News
November 2009 E-News
September 2009 E-News

reading and writing

Home  >  Reading and Writing  >  Creative Contests  >  Creative Writing Contest
32nd Annual Creative Writing Contest, 2014

 

Grand Prize Winner

"Still Life " by Hannah Gershel, Eagle River High School, Eagle River

Editors' Choice Winner

"A Wolf in the Woods" by Michaela Hack, Homeschooled, Ketchikan  

Fiction:

Grades K-2:

Winner: "The Legend of the White Bat" by Sierra Merrell, Homestead Elementary, Eagle River
Honorable Mentions:
"One Day in the Field" by Sara DeVolld, Connections Homeschool Program, Soldotna, Alaska
"Dragon Dilemma" by Nehemiah Somers, Homeschool, Anchorage
"Against Dwarves" by Silas Somers, Homeschool, Anchorage

Grades 3-6:

Winner: " Maria" by Olivia Tafs, Chugach Optional Elementary, Anchorage
Honorable Mentions:
"Forever Silent" by Felicity Flower Thompson, Homeschooled, Anchorage
"The Prisculaters" by Carter Brubaker, Bear Valley Elementary, Anchorage

Grades 7-9:

Winner: "Falling Asleep" by Anna Berry, Anchorage
Honorable Mentions:
"Free at Last" by Mackenzie Lindeman, Kenai High School, Soldotna
"Irony, or the Last Man on Earth" by Jacob Hersh, Lumen Christi Catholic High School, Anchorage

Grades 10-12:

Winner: "Within the EYES" by Kacy Grundhauser, Steller Secondary School, Anchorage
Honorable Mentions:
"Wings" by Aurora Newkirk, Chugiak High School, Chugiak
"The Patient" by Devin Merilatt, Dimond High School, Anchorage

Open to the Public:

Winner: "Blowing Smoke Rings" by Dan Walker, Seward
Honorable Mentions:
"Frost Heaves" by James Bennett, Soldotna
"Fledging" by Tabitha Gregory, Valdez

Nonfiction:

Grades 3-6:

Winner: "How To Be a Big Sister" by Matilda Rogers, Haines Elementary School, Haines
Honorable Mentions:
"Hidden" by Jacob Mitchell, Kasuun Elementary, Anchorage
"Tristan" by Leonela Javier, Frontier Charter School, Anchorage

Grades 7-9:

Winner: "A Wolf in the Woods" by Michaela Hack, Homeschooled, Ketchikan
Honorable Mentions:
"My Little Brother" by Jazzel Remetio, Pilot Station School, Pilot Station
"Fresh Strawberries with Cream" by Sarah Chen, Romig Middle School, Anchorage
"The Ride" by Gabriella Wilden, Hanshew Middle School, Anchorage

Grades 10-12:

Winner: "Unforgettable" by Katie Seybert, Dimond High School, Anchorage
Honorable Mention:
"Size Zero" by Mattea Peters and Sean Campbell, Homer High School, Homer

Open to the Public:

Winner: "Homeward" by Kristin Vantrease, Anchorage
Honorable Mentions:
"Old Brownie" by Marilyn Ballagh, Anchorage
"Welcome to the Bush" by Dan Branch, Juneau
"The Battle of the Coral Sea" by Julius Rockwell, Jr., Anchorage

Poetry:

Grades K-2:

Winner: "Shape Poetry" by Mia Wiederspohn, Wrangell
Honorable Mentions:
"Nature" by Mia Nappi, Seward Elementary School, Seward
"Horses" by Sara DeVolld, Connections Homeschool Program, Anchorage
"Potter's March Ice" by Blake Hanley, Government Hill Elementary, Anchorage

Grades 3-6:

Winner: "Cold September Wind" by Mia Kiminock, Kasuun Elementary, Anchorage
Honorable Mentions
:
"The Women and the Bees" By Rainy Adams, Kasuun Elementary, Anchorage"Me and Dad" by Colton Rankin, Homeschool, Kenai
"Words" by Edward Zingone, Kasuun Elementary, Anchorage
"A Demonstration of Annoying People" by Zack Williams, Kasuun Elementary, Anchorage

Grades 7-9:

Winner: "Acts of a Drunken Sailor" by Alana Kilby, West Valley High School, Fairbanks
Honorable Mentions:
"Pencil Poem" by Paige Abernathy, Grace Christian School, Anchorage
"The Arm Rest" by Jordyn Buethe, Stikine Middle School, Wrangell
"Rebellion" by Sami Townsend, Stikine Middle School, Wrangell

Grades 10-12:

Winner: "Still Life" by Hannah Gershel, Eagle River High School, Eagle River
Honorable Mentions:
"Release" by Maeva Ordaz, West Anchorage High School, Anchorage
"Empty Wealth" by Justin Wetch, Colony High School, Palmer

Open to the Public:

Winner: "Hummingbird" by Barbara Hood, Anchorage
Honorable Mentions:
"Jutting-in Alaska" by Bryce O'Tierney, Anchorage
"How Long Have You Lived Here?" by Judith Hughes, Homer


 

UAA/Anchorage Daily News Creative Writing Contest

2014 Judges & Coordinators

 

JUDGES

Cindy Lou Aillaud
Teresa Ascone
Aisha Barnes
Dianne Barske
Melissa Boyce
Anna Bjartmarsdottir
Douglass Bourne
Emily Brackman
Suzanna Caldwell
Anita Dale
Ellen Davis
Kristin DeSmith
Christina Gheen
Shannon Gramse
Trish Jenkins
Mary Kancewick
Sarah Kirk
Alyse Knorr
Mary Kudenov
Tara Lampert
Marie Lundstrom
Micah Muer
Elizabeth Nicolai
Jessie Nixon
Kate Partridge
Elise Patkotak
Katy Spangler
Carol Sturgulewski
Lila Vogt
Hillary Walker
Louise Dekreon Watsjold
Mark Weber
Theresa Wooten

GRAND PRIZE JUDGES

Patrick Dougherty, Anchorage Daily News
Sara Juday, Alaska Center for the Book
Ronald Spatz, University of Alaska Anchorage

VOLUNTEER COORDINATORS FROM THE ALASKA CENTER FOR THE BOOK AND UAA

Page Brannon
Heather Caldwell
Sara Juday
Camille Oliver

 



sidebar
  Contact Us       LitSite Alaska, Copyright © 2000 - 2014. All rights reserved. University of Alaska Anchorage.
University of Alaska Anchorage