sidebar
Logo Top Banner
Home
slogan Alaska Timeline Alaska Kids About
Peer Work
Family & Community
History & Culture
Digital Archives
Narrative & Healing
Reading & Writing
Reading Out Loud

Love of Reading

Inspiring Readers

Featured Writers

Creative Contests

Postcard Contest

Creative Writing Contest

Pencils Full of Stars

Letters About Literature

Poetry Out Loud

Pass The Word

Libraries & Booksellers
Teaching & Learning
Contact Us

  
Search Peer Work Only
Sign up for newsletter
  
Find us on Facebook
   ENews
   April 2011 E-News
March 2011 E-News
January 2011 E-News
September 2010 E-News
May 2010 E-News
March 2010 E-News
January 2010 E-News
November 2009 E-News
September 2009 E-News

READING AND WRITING

Home  >  Reading and Writing  >  Creative Contests  >  Creative Writing Contest
2nd Annual Creative Writing Contest,1982

FICTION

OPEN TO THE PUBLIC
Winner: Kevin Cassity, Anchorage, A Mongoloid Romance
Honorable Mention: Steve Clark, Homer, Carla Fanotti’s Smile
Anthony Martin, Talkeetna, Red Fire, White Snow
Rachel E. Lea, Ketchikan, Hazard, Alaska (a novel)
Marta Lynn Heacock, Craig, The Truth in the Light of the Sweet Morning Sun
Diane Pleninger, Anchorage, The Princess and the Silk Tree Seeds
Eric Johnson, Anchorage, The Old Man
Mike Andrews, Fairbanks, Fishwheel
Sammye Meadows, Kodiak, A Song and a Dance (children’s story)
Barbara Sinclair, Anchorage, In Honor of Peter
William (requests last name not be published), Valdez, The Avenue
COLLEGE
Winner: Ronald Turner, (UAA), Bayview Trailer Park
Honorable Mention: Nancy E. Brown, (UAA), Three Nudes
Marjorie Martinez, (UAF), A Season with Annie Bobbie
Jane C. Frohne, (UAA/Anchorage Community College), Pete Lives
David Singyke, Anchorage (Alaska Pacific University), The Last Dance
Mark Rozema, 20, (UAA), Memories of a Gentile in Utah
Lori Jo Oswald, 21, (UAA/Anchorage Community College), The Accident also Whose Son?
18 AND UNDER
Winner: Scott Gruhn, 13, Anchorage (Hanshew Junior High School), The Last Battle
Honorable Mention: Janine M. Brockway, 17, (East Anchorage High School), Innocent Puppy
Lynn Erwin, 16, (East Anchorage High School), Which Way Home?
Elisabeth Gatelein, 6, Anchorage (Chugach Optional School), A Scary Halloween
Chris Brainard, 11, Palmer (Sherrod Elementary School), Saturn of a Star
John DePalatis, 13, Anchorage (Hanshew Junior High School), The Demonslayers of Arda
Anette Oder, 15, (East Anchorage High School), The Black Castle
Tiffany Ipock, 11, McGrath (McGrath School), The Blue Diamond
Brooke Saxon, 12, Anchorage (Turnagain Elementary School), The Little Goose
Michael McCabe, 8, Anchorage (Chugach Optional School), Michael the Asparagus
Teresa Gavell, 10, Sutton (Sherrod Elementary), How the First Giants Came to Be
Penny Usry, 16, Anchorage (Service High School), Untitled – a diary of Abbigale Williams
Bruce Daugherty, 18, Anchorage (Service High School), 2079
NONFICTION

OPEN TO THE PUBLIC
Winner: Carrie Hahn, Anchorage, The Real Story
Honorable Mention: Glenn Hackney, Fairbanks, Moose Room
Ilean Pruitt Larkins, Anchorage, How I Ate My Way through the Alaska Wilderness
Sylvia Barkdull, Anchorage, Circular Issues
Ray W. Harris, Anchorage, Tribute to a Bush Pilot
COLLEGE
Winner: James R. Strong, 34, (UAF), Target Practice
Honorable Mention: Paul Hayes, 26, (UAA/Anchorage Community College), Saigon Bound
Jon A. Skinner, 23, (UAF), Where, Oh Where Have All the Indians Gone?
18 AND UNDER
Winner: Kathryn Englishbee, 16, Anchor Point (Homer High School), The Summer of the Old House
Honorable Mention: Audra Hill, 16, Anchorage (Service High School), I Remember…
Janelle Ackerman, 17, Anchorage (Dimond High School), The Strip
Dan Lowery, 16, Anchorage (Service High School), A Momentary Lull in the Slipstream
POETRY

OPEN TO THE PUBLIC
Winner: Virginia DeVries, Homer, Cataracts
Honorable Mention: Rob Baum, Anchorage, Tilting Legend
John M. Hilliard, Anchorage, To a Famous Face on the Front Page of the Newspaper
Pat Monaghan, Fairbanks, Ravens
Mary Mitchell Roundtree, Homer, Untitled
Dorothy A. Underwood, Anchorage, Souvenir Hunt
COLLEGE
Winner: Susan W. Fair, (UAA/Anchorage Community College), Medusa’s Song and Fireweed
Honorable Mention: Nancy E. Brown, UAA, One-sided Conversation
Gerald Cable, (UAF), New Museum of the North, Partners (American Creek, 1899), and Egg Lake
Christian Knoeller, (UAS), Of Your Grandfather
18 AND UNDER
Winner: Betsy Andrews, 14, (Floyd Dryden Junior High School), The Puffin
Honorable Mention: Sharon Fenwick, 15, Anchorage (Dimond High School), White
Lisa Aklestad, 12, (Palmer Junior High School), Marvin
Erika Bury, 9, Homer (Paul Banks Elementary School), If I Were the Ocean
Aleria Jensen, 10, Douglas (correspondence), Eagle
Kathryn Englishbee, 16, Anchor Point (Homer High School), The Unwanted Portrait
Elisabeth Gatelein, 6, Anchorage (Chugach Optional School), Tulips
Elizabeth Marshall, 11, Anchorage (Chugach Optional School), Rainbow


sidebar
  Contact Us       LitSite Alaska, Copyright © 2000 - 2014. All rights reserved. University of Alaska Anchorage.
University of Alaska Anchorage