sidebar
Logo Top Banner
Home
slogan Alaska Timeline Alaska Kids About
Peer Work
Family & Community
History & Culture
Digital Archives
Narrative & Healing
Reading & Writing
Reading Out Loud

Love of Reading

Inspiring Readers

Featured Writers

Creative Contests

Postcard Contest

Creative Writing Contest

Pencils Full of Stars

Letters About Literature

Poetry Out Loud

Pass The Word

Libraries & Booksellers
Teaching & Learning
Contact Us

  
Search Peer Work Only
Sign up for newsletter
  
Find us on Facebook
   ENews
   April 2011 E-News
March 2011 E-News
January 2011 E-News
September 2010 E-News
May 2010 E-News
March 2010 E-News
January 2010 E-News
November 2009 E-News
September 2009 E-News

READING AND WRITING

Home  >  Reading and Writing  >  Creative Contests  >  Creative Writing Contest
25th Annual Creative Writing Contest, 2006
Page 1 of 3   Next ยป

More than 1,000 writers across the state submitted poetry, nonfiction and fiction stories for the 2006 Creative Writing Contest. Winners live in Anchorage unless otherwise noted. Their age is at the time of their submission

GRAND PRIZE WINNER

Martin Palmer , 79, Wasilla, "The Rose Arbor"
About Martin Palmer

EDITOR'S CHOICE

Kahlin Blees, 9, "Giraffe Boy"
About Kahlin Blees

POETRY

GRADES 3 AND UNDER

Winner: Nora Herzog, 9, "By the Sea"
Honorable Mentions: Sibella S. Campbell, 8, "Megan"
Jenna Hickel, 8, "Spring"

GRADES 4-6

Winner: Leah Hardenbergh, 10, "Alaska Is My Home"
Honorable Mentions: Cameron Skinner, 11, "Light"
Hazel Underwood, 9, Kenny Lake, "Salmon"
Conner N. White, 10, Palmer, "Ballad of Rob Benny"

GRADES 7-9

Winner: Hunter Guarino, 12, "Up North"
Honorable Mentions: Alexander Deedy, 13, Wasilla, "The Scariest Sound"
Adrina Knutson, 15, Copper Center, "I Can't Write!"

GRADES 10-12

Winner: Henry Lyford, 16, "A Play on Frost's 'Once by the Pacific' "
Honorable Mentions: Anthea Carns, 17, "Morningstar"
Aleks Fleener, 17, "Only a Moment"

COLLEGE

Winner: Kathleen Hash, 28, "Great- Grandmother's Apron"
Honorable Mentions: Sandra Kleven, 61, "Bridges"
Oliver Jeffery, 35, "DNR"

OPEN TO THE PUBLIC

Winner: Gregorio Ames, 41, "Monarchs in Michoacan"
Honorable Mentions: Mary Edmunds, 68, "Thalassic Theme"
Jenna Lobb, 27, "Julianne"
Martin Palmer, 79, Wasilla, "Ravens"

NONFICTION

GRADES 3 AND UNDER

Winner: Rain Davila, 9, Palmer, "My Coach"
Honorable Mentions: Kaycee Nufer, 9, Palmer, "Saved by Grapes"
Connor Van Alstine, 9, "Hope"

GRADE 4-6

Winner: Noam Levenson, 10, Sitka, "Istanbul, Turkey"
Honorable Mentions: Shannon Petersen, 12, "There's a Bear on the Beach!"
Jessica Vassar, 11, Chugiak, "How Dogs Help Us and How We Can Help Dogs"

GRADES 7-9

Winner: Kyle Zencey, 14, "Deck of Cards on the Bush Administration"
Honorable Mentions: Rebecca Wolfe, 13, "It's This Way!"
Clara Noomah, 15, Fritz Creek, "(Very Nearly) The End of the Road"
Molly Watkins, 15, Kenai, "My Birthday Surprise"

GRADE 10-12

Winner: Rachel Walls, 18, "Wardrobe Malfunction"
Honorable Mentions: David E. McGovern, 17, "The Art of Defying Time: An Everyday Adventure"
Hannah Watkins, 16, Kenai, "Afternoon Adventure"
Jeffrey B. Outwater, 17, Kotzebue, "Retirement"

COLLEGE

Winner: Shelbi Lynne Laughlin, 21, "Connecting the Dots"
Honorable Mentions: Leslie Hsu Oh, 32, Eagle River, "When the Four of Us Had Cancer"
Cinthia Deike-Sims, 40, "Cafe Utopia"
Kye Klamser, 18, Homer, "Untitled"

OPEN TO THE PUBLIC

Winner: Jeanne Waite Follett, 64, Moose Pass, "Old Letters, Old Friends"
Honorable Mentions: Brenda Dolma, 47, Homer, "How I Came To Be"
Lisa Espey, 44, Wasilla, "Till Death Do Us Part"
J. Hughes, 60, "In Churches"
Marilyn Sigman, 54, Homer, "A Peculiar Beauty"

FICTION

GRADES 3 AND UNDER

Winner: Dominic Welch, 8, Palmer, "The Train"
Honorable Mentions: Kahlin Blees, 9, "Giraffe Boy"
Merrigan Horn, 8, "Rocket Girl"

GRADES 4-6

Winner: Ben Peterson, 12, "The Adventures of Joe Bob"
Honorable Mentions: Regan Fitzgerald, 12, "Wars Heart and Tears"
Samantha Luban, 10, "The Crush"

GRADES 7-9

Winner: Katelyn Lamson, 14, Eagle River, "Amazing Gracie Mae"
Honorable Mentions: Stacy Wheeler, 15, "Temptation"
Kelly Moran, 13, Wasilla, "Papui's Wren"
Dalecia Young, 14, "Enlightenment"

GRADES 10-12

Winner: Hannah Watkins, 16, Kenai, "Four-Eyes"
Honorable Mention: Reid Magdanz, 15, Kotzebue, "Feeding Time"

COLLEGE

Winner: Pat O'Hara, 57, "Arrow of Light"
Honorable Mention: Gina Purrington, 29, "Koppies"

OPEN TO THE PUBLIC

Winner: Martin Palmer, 79, Wasilla, "The Rose Arbor"
Honorable Mentions: Paul Bryner, 32, "Trademark"
Jessica Bowman, 26, "No Style in This Namaita Show"
Gregorio Ames, 41, "Fishing the Flood Tide"

10-MINUTE PLAYS -- ALL AGES

No winner
Honorable Mentions: Ed Miner, 56, "Speller Boy"
Dennis Thurston, 52, "A Diplomatic Meeting"
Katherine Bringold, 17, "The Bus"

BLOGS -- ALL AGES

Winner: Stephanie Timmerman, 29, "Shout Out to All My RAGBRAI Riders" and "Dixie Cups" on stephanie.journalspace.com
Honorable Mention: Whitney Moore, 15, "From Cosmo" on
blog.myspace.com/lucky13wm

 


Next page:   About Martin Palmer - 2006 Grand Prize winner Pages:  1 2  3 


sidebar
  Contact Us       LitSite Alaska, Copyright © 2000 - 2014. All rights reserved. University of Alaska Anchorage.
University of Alaska Anchorage